sobota, 31 grudnia 2011

Regionalne zwyczaje ślubne

Prawie każdy region w Polsce ma swoje zwyczaje ślubne, które wyróżniają go spośród innych. To stanowi o jego odrębności i oryginalności. Czasem zdarza się, że Młodzi wyprawiają ślub i wesele celowo w innym miejscu tylko po to, aby zainspirować się tamtejszymi tradycjami.

Oto kilka z nich:

Śląsk i jego okolice:
Pod kościołem życzenia składane są jedynie przez najbliższych przyjaciół, którzy nie zostali zaproszeni na przyjęcie weselne. Reszta gości składa życzenia na sali weselnej. Tradycja nakazuje, aby Młoda Para przekazała swoim rodzinom, sąsiadom oraz przyjaciołom ślubny kołacz. Dzięki temu informują oni gości, którzy nie zostali zaproszeni na wesele o zbliżającej się ceremonii. Według tradycji w zamian za taki kołacz Młodzi mogą otrzymać drobne podarunki.

Kaszuby
Charakterystyczne jest, że dzień przed ślubem sąsiedzi i znajomi schodzą się pod domem Panny Młodej i rozbijają butelki, życząc w ten sposób pomyślności Młodej Parze. Według tradycji, ilość stłuczonych butelek jest wprost proporcjonalna do życzeń pomyślności.

Zakopane
Młoda Para powinna być ubrana w tradycyjny góralski strój. Do kościoła Młodzi zawożeni są pięknie przybraną bryczką.

Kujawy

Tu charakterystyczny jest tzw. taniec oczepinowy. Zamiast symbolicznych podarunków pieniężnych, podczas kujawskich oczepin daje się Młodym prezenty.

Małopolska
Dzień wesela to okazja do stworzenia tzw. bramy przy drzwiach wejściowych domów Pana i Panny Młodej, najczęściej są one przybrane kolorowymi ozdobami z bibuły i kwiatami.

Łódź
W okolicach Łodzi można spotkać się z pozyskiwaniem części garderoby Nowożeńców, (które to zostały im zabrane najczęściej podczas zabawy weselnej), 'zwrot' nastepuje po podarunkach w postaci alkoholu. polecenia.

Mazowsze

W czasie piosenki z dedykacją dla Pana Młodego jest on podrzucany przez gości weselnych.

Wspólne
W Polsce mamy również tradycje wspólne dla wszystkich regionów. Rozbijanie kieliszków - jeszcze przed rozpoczęciem wesela goście wznoszą toast wraz z Młodymi, wypijając lampkę szampana. Nowożeńcy po opróżnieniu pięknie przyozdobionych kieliszków rzucają je za siebie tak, aby się rozbiły. Do obowiązku Pana Młodego należy posprzątać rozsypane szkło. Również przy wejściu na salę weselną Młodzi witani są przez Rodziców tradycyjnym chlebem i solą.Źródło zdjęcia: www.polskalokalna.pl/wiadomosci/malopolskie/krakow/news/saper-na-weselu-czyli-o-slubach-w-krakowie,1493257,3320

Zobacz też:
Samochody ślubne - wynajem
Kalkulator weselny - ile kosztuje ślub i wesele
Torty weselne pod różne style ślubne

0 komentarze:

Prześlij komentarz