wtorek, 10 września 2013

Najstarsza para małżeńska w Europie - Stefania i Ignacy Stasiakowie są małżeństem od 82 lat!

Stefania i Ignacy Stasiakowie z Aleksandrowa Łódzkiego są najstarszym małżeństwem w Europie. Staż ich małżeństwa wynosi 82 lata, a rocznica ślubu przypada 1 lutego.
Dotychczas palmę pierwszeństwa w tak zacnej "konkurencji" dzierżyła para Percy i Florence Arrowsmith z Hereford z Anglii, która 80. rocznicę ślubu obchodziła w 2005 roku. Ich staż małżeński wpisano nawet do Księgi rekordów Guinnessa, jednak obecnie to para z Aleksandrowa może pochwalić się najdłuższym wspólnym pożyciem małżeńskie.

Pani Stefania skończyła 100 lat, a pan Ignacy 103. Małżeństwo, jak mówi rodzina, zawsze było zgodne, a ich receptą na szczęście jest po prostu miłość. Prawie nigdy się ze sobą nie kłócili, zawsze zwracają się do siebie z życzliwością, są sobie tak samo bliscy jak w dniu ślubu.


Ślub wzięli 1 lutego 1931 roku w Aleksandrowie. Małżeństwo od 1937 roku mieszka w Aleksandrowie Łódzkim, dokładnie w tym samym domu, który wybudowali sami kilkadziesiąt lat temu. Opiekuje się nimi córka  i wnuk z żoną.

Jak mówi Krystyna Madajczyk, żona prawnuka Państwa Stasiaków, byli oni zawsze życzliwi wobec innych, a zwłaszcza najbliższych, na ich pomoc zawsze można było liczyć. Pani Stefania pomagała wychowywać swoje prawnuki, była zawsze bardzo aktywna i oddana rodzinie. Z mężem dogadywała się zawsze doskonale, cytaując slowa Pani Krystyny " (...) do dzisiaj, siedząc obok siebie trzymają się za ręce i całują na dobranoc."

Jedynym problemem było jak nazwać uroczystość 80. rocznicy ślubu! Wszak pięćdziesiąta rocznica ślubu to złote gody. Sześćdziesiąta rocznica jest diamentowa. Siedemdziesiąta to rocznica platynowa, a siedemdziesiąta piąta - brylantowa. Ostatecznie ten niezwykły jubileusz nazwano dębowymi godami!

Zobacz też:
Przyjęcia weselne
Romantyczny i niezapomniany ślub za granicą
W którym miesiącu najlepiej brać ślub? Jaki jest idealny termin zaślubin
Netypowy ślub w niecodziennym miejscu

fot.  http://lodz.naszemiasto.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz