poniedziałek, 27 września 2010

Świadek na ślubie – rola i obowiązki

Wybór świadków najczęściej dokonywany jest niedługo po zaręczynach. Przeważnie stają się nimi osoby najbliższe: przyjaciele, rodzina, znajomi, którzy przyczynili się do poznania Młodej Pary, czy taż swat lub swatka. Aby świadkowie mogli w pełni przygotować się do swojej roli, powinni zostać odpowiednio wcześniej powiadomieni. Obowiązki świadka nie kończą się na złożeniu podpisu w kancelarii parafialnej. Jego udział w wsparciu Pana Młodego zaczyna się na długo wcześniej. Przede wszystkim mile widziane jest służenie dobrą radą i pomocą w ewentualnych dylematach, np. jaki kupić garnitur ślubny, czym dojechać do kościoła, gdzie nabyć alkohol.

Rola świadka to także zorganizowanie wieczoru kawalerskiego. Jeśli planowana jest zabawa poza domem, po skonsultowaniu się z Panem Młodym odpowiada on za rezerwację lokalu, ustala harmonogram z obsługą, pilnuje kwestie techniczne. Kiedy przewidziana jest impreza w domu, powiadamia zaproszonych gości o podziale zadań obejmujących zatroszczenie się o poczęstunek, alkohol, muzykę, prezenty. Wspólnie szykują atrakcje na wieczór kawalerski wraz z niespodziankami. Nie można jednak zapomnieć, że to dla Pana Młodego w pierwszej kolejności szykowane są wszelkie urozmaicenia, dopiero później powinno się brać pod uwagę oczekiwania gości.

Podczas ceremonii ślubnej obowiązki świadka sprowadzają się głównie do towarzyszenia Panu Młodemu i wręczania obrączek. Kwestię komu i kiedy podać obrączki, warto wcześniej omówić z księdzem, aby uniknąć nieporozumień oraz niepotrzebnym nerwom.

Już na weselu świadek bądź świadkowa często wznoszą pierwszy toast lub wygłaszają przemówienie. Najlepiej wcześniej przedyskutować treść przemówienia w szerszym gronie, by na uroczystości nie popisywać się elokwencją wymyśloną na poczekaniu. Łatwo wtedy o pomyłkę i znów niepotrzebny stres. W treści powinny znaleźć się życzenia dla Młodej Pary oraz krótkie podziękowanie rodzicom nowożeńców.

Jeśli chodzi o wymagania od świadka na ślubie kościelnym oraz cywilnym to w zasadzie tylko pełnoletność. Nie ma obowiązku przedstawienia popularnie zwanej kartki od spowiedzi. Kościół nie wnika w życie moralne i religijne świadków.

0 komentarze:

Prześlij komentarz