niedziela, 13 listopada 2011

Co warto wiedzieć o naukach przedmałżeńskich, zanim zapiszesz się na kurs dla narzeczonych.

Już od dawien dawna został wprowadzony w kościele katolickim obowiązek uczestnictwa w naukach przedmałżeńskich. Obecnie każda Młoda Para przed zawarciem sakramentalnego związku powinna ukończyć kurs dla narzeczonych oraz uzyskać zaświadczenie z poradni naturalnego planowania rodziny. Zajęcia prowadzone przez osoby duchowne i świeckie, którymi często są przeszkolone małżeństwa oraz psycholodzy mają przygotować pary zarówno do wspólnego życia jak i „pożycia”.

W ostatnich latach Młode Pary z dużą niechęcią podchodzą do organizowanych kursów przedmałżeńskich, ponieważ wiedzę księdza w temacie prawidłowych relacji w rodzinie uważają za zbyt powierzchowną i niepraktyczną. Coraz więcej katolików odrzuca konserwatywne podejście do podziału ról w małżeństwie, wierząc, że sami potrafią najlepiej pokierować swoim życiem. Nie potrzebują wysłuchiwania cudzych rad, a awersja do nauk dla narzeczonych podsycana jest opowieściami znajomych o przebiegu dyskusji toczonych podczas ich kursów. Także przedstawiane przez duchownych argumenty przemawiające za skrajnymi, często staroświeckimi poglądami budzą w słuchaczach opory. Niestety przystępując do zajęć z niechęcią i przekorą, rzadko kiedy ma się szansę wyciągnięcia z nich istotnych wniosków oraz zawiązania z prowadzącym nauki nici porozumienia. Dlatego dobrze jest popytać bliskich, gdzie uczęszczali na kurs przedmałżeńskie i czy polecają wybór danych prowadzących.

Nie we wszystkich parafiach odbywają się nauki przedmałżeńskie. W mniejszych miejscowościach, na wsiach nie ma na tyle dużego zapotrzebowania na kusy, by je regularnie organizować. Czasem zajęcia odbywają się kilka razy w roku, np. w sezonie zimowym i przedwakacyjnym. W niektórych parafiach nauki przedmałżeńskie prowadzone są bezpłatne, ale przeważnie koszt wynosi od 40 do 100 złotych. Około 200 zł trzeba zapłacić za skrócony kurs weekendowy.

Wiele parafii honoruje certyfikaty ukończenia kursu przedmałżeńskiego uzyskanego na lekcjach katechezy w szkołach ponadgimnazjalnych. Osoby, które mimo uczęszczania na religię w liceum czy technikum, nie posiadają zwolnienia z kursu, muszą go odbyć tak, jak osoby nie chodzące na wykładany przedmiot. Najlepiej gdy przyszli małżonkowie wspólnie przystępują do kursu, w którego programie nie brakuje czasu przeznaczonego na bliższe poznanie osobowości partnera. Zajęcia przeważnie odbywają się wieczorami w ustalonym dniu tygodnia i trwają około dwóch miesięcy. Jeśli Młodej Parze nie pasuje grafik spotkań może uczęszczać na nauki w dowolnie wybranej parafii. Istnieje także szansa uzyskania zaświadczenia po odbyciu weekendowego kursu dla narzeczonych. Z uwagi na ograniczony czas edukacji, niezbędna wiedza przedstawiana jest w formie wykładów, bez prowadzenia dyskusji, z możliwością indywidualnego zadawania pytań podczas dłuższych przerw.

Narzeczeni powinni poznać obraz małżeństwa, jaki popiera kościół. Składając przed Bogiem przysięgę miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej trzeba być dojrzałym i świadomym swojego miejsca w społeczeństwie oraz roli jaką chcemy w nim odgrywać. Przed podjęciem ważnej decyzji, należy znać wiążące się z nią konsekwencje. Dlatego do kursu najlepiej przystąpić wystarczająco wcześnie np. na 8-10 miesięcy przed ślubem, nim wciągnie nas wir przygotowań do uroczystości.

Zobacz też:
Kalendarium przygotowań do ślubu
Ślub kościelny z osobą niewierzącą

0 komentarze:

Prześlij komentarz