środa, 29 czerwca 2011

Butonierka - ważny element stroju Pana Młodego. Jak dobrać przypinkę?

Nazwa butonierka pochodzi z francuskiego boutonnière i oznacza niewielki otwór na guzik w lewej klapie marynarki lub żakietu. Niegdyś butonierka służyła jedynie do zapięcia najwyższego guzika, obecnie wykorzystuje się ją do dekoracji stroju. Można ją dowolnie przyozdabiać kwiatem, orderem, logiem firmy lub innymi elementami dobranymi w zależności od okazji.

W modzie ślubnej męskiej często stosuje się zdobienie butonierek. To jeden z lepszych sposobów na zharmonizowanie kreacji Państwa Młodych. W dniu ślubu świetnie prezentuje się zachowany ten sam motyw dekoracyjny ozdoby butonierki oraz wiązanki Panny Młodej. Takowa przypinka może także nawiązywać do ozdoby włosów wybranki, zwłaszcza gdy fryzurę kobiety wieńczy oryginalny kwiat. Ozdobę klapy marynarki najłatwiej upiąć bezpośrednio do materiału, bez umieszczania szczególnie tych cięższych kompozycji w otworze.

Zdobienie butonierek nadaje mężczyźnie uroczysty wygląd. Można dowolnie eksperymentować z rodzajem i barwą kwiatów. Jednak niektórzy uważają, że do fraka powinno zawsze przypinać się białe kwiaty bez względu na rodzaj wiązanki wybranki, a do szalowej klapy smokingu właściwiej wygląda ozdoba w kieszonce zamiast przy butonierce.



Kwiat to wyjątkowe wykończenie męskiego stroju. Dobrze, gdy nie kłóci się z odcieniem koszuli, krawata czy muszki. Przypinka nadaje Panu Młodemu klasę i przyciąga spojrzenie. Warto pomyśleć o niej już podczas wybierania wiązanki ślubnej dla Panny Młodej.

1 komentarze:

kwiatuszek pisze...

Bardzo ciekawy artykuł.
O butonierce można też przeczytać na: www.wszystkooflorystyceslubnej.blogspot.com

Prześlij komentarz