środa, 11 sierpnia 2010

Rola i zadania świadkowej

W wymiarze prawnym świadkowie są osobami, poświadczającymi o przysiędze złożonej między małżonkami. Ich zadaniem jest pomóc Młodej Parze w organizacji ślubu i wesela. To duże wyróżnienie, dlatego warto porozmawiać z Młodą Parą o oczekiwaniach z ich strony.

Rola i zadania świadkowej to w głównej wspieranie Panny Młodej w:
- wybraniu sukni ślubnej. Proszone dzielą się poradą odnośnie wiązanki ślubnej, makijażu. Ponieważ wiele przyszłych mężatek nie pokazuje kreacji swojemu lubemu, świadkowie mogą pomóc dopasować do niej garnitur Pana Młodego.
- ubieraniu Panny Młodej. Co prawda, odchodzi do lamusa tradycyjne coś nowego, coś pożyczonego i coś niebieskiego, ale nadal istotny jest przyjazd do domu Panny Młodej i pomoc przy zakładaniu welonu, a także w trakcie ślubu i wesela poprawianie sukni ślubnej, halki, upinanie trenu. Również ważna jest dbałość o makijaż i pomoc w korzystaniu z łazienki. W awaryjnych sytuacjach świadkowa powinna służyć agrafką czy zapasową parą pończoch.
- sporządzeniu listy prezentów, jeśli taka jest przygotowywana. Także zadbanie o jej rozesłanie do gości.
- przygotowaniu upominków dla gości. Mogą to być np. kolorowe woreczki z łakociami i wypisanymi karteczkami z życzeniami czy pamiątkowe zdjęcia z podpisem.
- dekoracji butelek z alkoholem. Ma to znaczenie zwłaszcza przy dużych weselach. Najczęściej wykorzystuje się naklejki weselne, wstążki, czy własnoręcznie zawiązane krawaty na butelki.
- dekoracji sali weselnej, domu oraz samochodu Pary Młodej.
- przygotowaniu i rozłożeniu winietek na stoły zgodnie z wcześniej ustalonym rozmieszczeniem miejsc siedzących gości na sali.
- odbiór kwiatów, prezentów podczas składania Młodym życzeń.
- wraz ze świadkiem zabawianiu gości rozmową, zachęcaniu do tańca, pomaganiu świadkowi w organizowaniu oczepin i w nich uczestniczenie

Oczywiście, większość powyższych zadań spada na barki innych osób w tym świadka, rodziny Pary Młodej i nierzadko wynajmowanej ekipy dekoratorów. Jeśli jednak świadkowa chciałaby w pełni wywiązać się ze swoich obowiązków, warto każde z tych zadań przedyskutować z Panną Młodą. Może też się okazać, że przy innych czynnościach będzie pomocna.

Rola i zadania świadkowej może przejawiać się również w organizowaniu wieczoru panieńskiego, najczęściej po wcześniejszym skonsultowaniu z samą zainteresowaną. Jeśli świadkowa na tyle dobrze zna charakter Panny Młodej, można pokusić się o większą inwencję twórczą i przygotować jej niespodziankę. Warto przy tym przedyskutować pomysł z innymi uczestniczkami panieńskiej zabawy.

0 komentarze:

Prześlij komentarz