Wygłaszanie słów przysięgi małżeńskiej to jedna z tych chwil, które zapamiętuje się na całe życie. Może warto na ten niezwykły moment przygotować własny tekst? Bezsprzecznie jednak, trzeba to wcześniej uzgodnić z księdzem lub urzędnikiem USC.
Wypowiadany tradycyjnie w kościele tekst przysięgi małżeńskiej brzmi:
„Ja... biorę Ciebie... za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci."
A w Urzędzie Stanu Cywilnego wypowiadamy :
„Świadomy/a praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuje w związek małżeński z... i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe."
Takie teksty bywają wzruszające i romantyczne. I dlatego właśnie osobiste przysięgi małżeńskie wymyślone przez Parę Młodą są tak cenne. Słowa płyną od serca i pozostają w pamięci na całe życie. Obawy mogą dotyczyć tego, że nie każdy będzie potrafił pięknie mówić o swoich uczuciach. Forma jest oczywiście ważna (przysięgę wygłaszamy w obecności wobec najbliższych i gości). Ale czy jest to w ogóle dopuszczalne? W kościele katolickim istnieje taka możliwość, trzeba jednak porozmawiać najpierw z księdzem. Bez uzgodnienia możecie spotkać się z odmową. Należy sobie zdać sprawę z tego, że przysięga osobista będzie jedynie dodatkiem do tradycyjnej formuły kościelnej. To samo dotyczy Urzędu Stanu Cywilnego. Dopiero po standardowo przyjętej treści będziecie mogli wyrazić swoje uczucia. Przy nakładaniu obrączek, możecie wypowiedzieć słowa ułożonej przez siebie przysięgi, zacytować fragment wiersza, czy też tekst urozmaicony cytatami np. na temat miłości i małżeństwa.
O czym warto pamiętać:
Tekst własnej przysięgi małżeńskiej powinien być:
- klarowny, łatwy dla zrozumienia dla wszystkich zebranych i oczywiście naszej ukochanej/ukochanego,
- prosty, żeby można było go się łatwo nauczyć i powtórzyć,
- krótki, żeby można go było zapamiętać (nie wypada odczytywać tekstu z kartki),
- poprawny językowo – jeśli mamy wątpliwości warto skonsultować poprawność zbudowanych zdań,
- wyważony - nie może być zbyt humorystyczny, trzeba pamiętać o powadze sytuacji.
Standardowe formuły nie są wcale złe i zupełnie pozbawione sensu. Ślub to wydarzenie wyjątkowe ale i wzruszające. Często, w wyniku ogromnego wzruszenia głos "grzęźnie" w gardle. O wiele łatwiej wtedy powtórzyć krótki tekst. Warto o tym również pamiętać gdy nie mamy zdolności literacko – oratorskich.
Źródło zdjęć: http://www.strefakobiety.pl
Zobacz też:
Kalkulator weselny - ile kosztuje ślub i wesele
Nauka tańca dla narzeczonych - jak przygotować się do pierwszego tańca?
Oprawa ślubu i wesela
piątek, 9 marca 2012
Czy tekst własnej przysięgi małżeńskiej to dobry pomysł?
Copyright 2009 Blog ślubny - porady, ciekawostki, artykuły. Powered by Blogger.
Blogger Templates created by Deluxe Templates
Designed by grrliz
Copyright 2009 Blog ślubny - porady, ciekawostki, artykuły. Powered by Blogger.
Blogger Templates created by Deluxe Templates
Designed by grrliz
0 komentarze:
Prześlij komentarz