sobota, 31 grudnia 2011

Ślub i wesele w różnych krajach

Ślub i wesele to wyjątkowe momenty w życiu każdej pary, bez względu na obyczaje czy kulturę w której żyją. Wielu ludzi na świecie odmiennie świętuje te niezwykłe chwile, ale cel zawsze jest taki - ślubowanie miłości i wierności.
 
Włochy
Włoskie wesele może nas zaskoczyć - goście na nim nie tańczą. Orkiestra ma za zadanie jedynie umilać gościom czas podczas posiłku. Goście wraz z Panem Mlodym czekają na Pannę Młoda przed kościołem. Niestety, we Włoszech nie ma zwyczaju obdarowywania Nowożeńców kwiatami.

Francja
Impreza weselna ogranicza się jedynie do drobnego poczęstunku dla gości lampką szampana i drobnymi przekąskami. Mają oni wtedy możliwość krótkiej rozmowy z Młodą Parą. Poczęstunki są bardzo zróżnicowane.
 
Holandia
Sporą popularnością cieszą się tu takie miejsca jak: plaża czy parki. Interesujące jest to, że tydzień przed ceremonią przyszłą Młodą Parę odwiedza urzędnik, który wypytuje o fakty z życia Młodych, na podstawie których układa jedyną w swoim rodzaju przemowę. W przyjęciu bierze udział najbliższa rodzina.

Szwecja
Do kwestii małżeństwa Szwedzi podchodzą bardzo liberalnie. Gdy już sie zdecyduja na ten krok obrączki do ślubu niosą ich własne dzieci. Ciekawostką jest fakt, że młodzi Szwedzi często przejmują nazwisko żony. Przyjęcie ma charakter wystawniejszego obiadu.

Hiszpania
Zwykle po ceremonii goście udają się do restauracji. Często zdarza się jednak, że po obiedzie goście wychodzą a wtedy Młoda Para oraz niektórzy goście, wybierają się np. na dyskotekę.

Afryka

Afryka jest dużym i bardzo różnorodnym kontynentem. Istnieje tam ponad 1000 kultur i każda ma swoje odrębne tradycje ślubne. Wspólna cechą jest jednak długość ceremonii - trwa kilka dni.

Maroko

Tradycyjny ślub muzułmański trwa do siedmiu dni, nie inaczej jest w Maroku. Panna Młoda dzień rozpoczyna od kąpieli w mleku, a po niej przychodzi czas na malowanie henna rak i stóp (czasem namaszcza się henną również dłonie gości). Panna Młoda naklada bogato zdobione szaty oraz nakrycie głowy, po samej ceremonii zaś musi trzykrotnie obejść swój przyszły dom.

Chiny

Daty ślubów w Chinach są ściśle dobierane pod względem znaków zodiaku. Bardzo znaczącym jest też fakt, że Pary Młode biorą ślub nie o pełnych godzinach.
W drodze do miejsca ceremonii, przyszły mąż przybywa do domu swojej wybranki. Koniecznie musi mieć ze sobą pieniądze, za które "wykuje" przyszła małżonkę.

Turcja

Tureckie przyjęcia po ceremonii zaślubin trwają przez kilka dni. Panna Młoda może powrócić do rodzinnego domu rano po ślubie, aby zobaczyć swoją rodzinę i przyjaciół, którzy następnie wykonują na jej ciele rytuał malowania henną. Muzułmańskie uroczystości zaślubin i przyjęcia weselnego w Turcji trwają od czterech do siedmiu dni, a zaczynają się oddzielnymi uroczystościami, wyprawianymi przez rodziny Panny Młodej i Pana Młodego. Podobnie jak w tradycji pakistańskiej, nowożeńcy nie mogą się widzieć przez pierwsze dni, w czasie których trwają obchody związane z ich ślubem. Turecka Panna Młoda najczęściej zakłada na siebie suknię ślubną z jedwabiu z czerwoną aksamitna peleryną.

Japonia
Panna Młoda nakłada kilka warstw kimon, z tym tylko, że warstwą wewnętrzną obowiązkowo musi być biała, natomiast zewnętrzne może być kolorowe. Tradycyjnie Japonki na głowach mają ozdobne nakrycia. Pan Młody ma na sobie czarną szatę ze znakiem rodowym. Ważne jest, aby wszystkie podarki były przewiązane sznurkiem, zwanym mizuhiki.


Źródło zdjęcia: www.weddingstar.pl/vademecum/weselna_planeta/177.html

Zobacz też:
Podróż poślubna - oferty
Torty weselne pod różne style ślubne
DJ czy orkiestra?
Nauka tańca dla narzeczonych - jak przygotować się do pierwszego tańca?

Regionalne zwyczaje ślubne

Prawie każdy region w Polsce ma swoje zwyczaje ślubne, które wyróżniają go spośród innych. To stanowi o jego odrębności i oryginalności. Czasem zdarza się, że Młodzi wyprawiają ślub i wesele celowo w innym miejscu tylko po to, aby zainspirować się tamtejszymi tradycjami.

Oto kilka z nich:

Śląsk i jego okolice:
Pod kościołem życzenia składane są jedynie przez najbliższych przyjaciół, którzy nie zostali zaproszeni na przyjęcie weselne. Reszta gości składa życzenia na sali weselnej. Tradycja nakazuje, aby Młoda Para przekazała swoim rodzinom, sąsiadom oraz przyjaciołom ślubny kołacz. Dzięki temu informują oni gości, którzy nie zostali zaproszeni na wesele o zbliżającej się ceremonii. Według tradycji w zamian za taki kołacz Młodzi mogą otrzymać drobne podarunki.

Kaszuby
Charakterystyczne jest, że dzień przed ślubem sąsiedzi i znajomi schodzą się pod domem Panny Młodej i rozbijają butelki, życząc w ten sposób pomyślności Młodej Parze. Według tradycji, ilość stłuczonych butelek jest wprost proporcjonalna do życzeń pomyślności.

Zakopane
Młoda Para powinna być ubrana w tradycyjny góralski strój. Do kościoła Młodzi zawożeni są pięknie przybraną bryczką.

Kujawy

Tu charakterystyczny jest tzw. taniec oczepinowy. Zamiast symbolicznych podarunków pieniężnych, podczas kujawskich oczepin daje się Młodym prezenty.

Małopolska
Dzień wesela to okazja do stworzenia tzw. bramy przy drzwiach wejściowych domów Pana i Panny Młodej, najczęściej są one przybrane kolorowymi ozdobami z bibuły i kwiatami.

Łódź
W okolicach Łodzi można spotkać się z pozyskiwaniem części garderoby Nowożeńców, (które to zostały im zabrane najczęściej podczas zabawy weselnej), 'zwrot' nastepuje po podarunkach w postaci alkoholu. polecenia.

Mazowsze

W czasie piosenki z dedykacją dla Pana Młodego jest on podrzucany przez gości weselnych.

Wspólne
W Polsce mamy również tradycje wspólne dla wszystkich regionów. Rozbijanie kieliszków - jeszcze przed rozpoczęciem wesela goście wznoszą toast wraz z Młodymi, wypijając lampkę szampana. Nowożeńcy po opróżnieniu pięknie przyozdobionych kieliszków rzucają je za siebie tak, aby się rozbiły. Do obowiązku Pana Młodego należy posprzątać rozsypane szkło. Również przy wejściu na salę weselną Młodzi witani są przez Rodziców tradycyjnym chlebem i solą.



Źródło zdjęcia: www.polskalokalna.pl/wiadomosci/malopolskie/krakow/news/saper-na-weselu-czyli-o-slubach-w-krakowie,1493257,3320

Zobacz też:
Samochody ślubne - wynajem
Kalkulator weselny - ile kosztuje ślub i wesele
Torty weselne pod różne style ślubne

niedziela, 4 grudnia 2011

Teks przysięgi małżeńskiej

Uroczyste przyrzeczenie składane przez osoby zawierające związek małżeński przybiera różne formy w zależności od tego, gdzie ono ma miejsce. Młoda Para wypowiada słowa przysięgi w postaci klasycznej formułki bądź sama układa jej treść. Konsekwencją wygłoszonej przysięgi małżeńskiej w obecności urzędnika Urzędu Stanu Cywilnego albo kapłana oraz dwóch świadków jest uznanie pary za małżeństwo.

W Kościele rzymskokatolickim tekst przysięgi małżeńskiej brzmi następująco dla Pana Młodego: "Ja ... (tu własne imię) biorę sobie Ciebie ... (tu imię Panny Młodej) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci." Panna Młoda analogicznie powtarza ten sam tekst ze zamianą w przysiędze słów "za żonę" na "za męża".

Natomiast w Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce przysięga małżeńska brzmi: "Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z ... (tutaj pada imię Panny Młodej lub Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe."

Jak widać formułka przysięgi małżeńskiej składanej w USC nie uwzględnia dość istotnych elementów życia w rodzinie, jak: miłość, wierność i uczciwość małżeńska, dlatego wiele osób zmienia tekst przysięgi dodając własne słowa wyrażające swoje uczucie i obiecujące drugiej osobie ważne dla niej kwestie. Przygotowanie w pełni osobistej przysięgi małżeńskiej nie należy do łatwych zadań. Wymaga rozważenia, schludnego ubrania w słowa własnych przemyśleń często na długo przed dniem ceremonii. W indywidualnej przysiędze można zawszeć coś ze wspólnych wspomnień, przytoczyć wzruszające, ciepłe momenty związku, a nawet zaskoczyć zabawną anegdotą. Po skonsultowaniu z urzędnikiem Urzędu Stanu Cywilnego lub kapłanem w kościele istnieje możliwość zmienienia obowiązującej klasycznej formułki przysięgi małżeńskiej przez dodanie własnego fragmentu. W kościele rzymskokatolickim można wprowadzić minimalne zmiany oraz poprosić duchownego udzielającego ślubu o nie czytanie słów przysięgi tuż przed Parą Młodą, która chce z pamięci wypowiadać wiążące słowa. W USC własna przysięga nie zastępuje standardowego tekstu. Najpierw należy wygłosić urzędową formułkę, a dopiero później przygotowaną mowę. Bardziej naturalny charakter przybiera przysięga składana w momencie nakładania obrączek, stąd dobrze przedyskutować także tą kwestię z urzędnikiem USC.

Bez względu na to, czy przysięga składana jest w kościele, czy w Urzędzie Stanu Cywilnego powinno się ją porządnie przećwiczyć. W dniu ślubu nie zabraknie gorących emocji, chwil silnego wzruszenia, a nawet stanów bliskich napadom paniki, dlatego warto przemyśleć kwestię ewentualnego wydłużenia tekstu przysięgi. Wielu księży i urzędników odradza osobom wstępującym w związek małżeński układania wyszukanych przemówień z uwagi na zdobyte doświadczenie podczas udzielania ślubów parom. Może lepiej nie rezygnować z pomocy kapłana podpowiadającego młodym kolejne fragmenty przysięgi. Jeśli jednak nie macie obaw przed paraliżującą tremą i chcecie, by Wasz ślub był niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju, macie do tego prawo. Wspaniałe romantyczne przemówienie z pewnością zapadnie nie tylko Wam ale i Waszym bliskim głęboko w pamięci.

Zobacz też:
Co warto wiedzieć o naukach przedmałżeńskich
Nietypowy ślub w nietypowym miejscu

piątek, 2 grudnia 2011

Prezenty i podziękowania dla rodziców

Wiele Młodych Par w wyrazie wdzięczności za wkład włożony w wychowanie oraz wsparcie udzielone w przygotowaniach do ślubu pragnie podziękować swym rodzicom, a nieraz także dziadkom. Pojawia się wówczas dylemat, kiedy najlepiej wręczyć prezenty i co warto podarować bliskim nam osobom. Jak sprawić, by ten piękny zwyczaj sprawił prawdziwą przyjemność naszym opiekunom, a forma podziękowania nie przekształciła się w skrajny obciach.

Wiele par w obawie przed kiczem czy śmiesznością rezygnuje z samego gestu wręczenia prezentów na sali weselnej. Podziękowania dla rodziców nieodłącznie kojarzą się z tańcem w kółeczku w rytm piosenki „Kochanych rodziców mam” i stresującym wygłoszeniem przemówienia. Pamiętajmy jednak, że oprawę muzyczną oraz cały harmonogram zabaw weselnych ustala się przed ceremonią, stąd nie powinno być problemów z zasugerowaniem wodzirejowi i orkiestrze, w jakiej formie przeprowadzić tą części uroczystości, aby w pełni nam odpowiadała.

Kolejnym nurtującym problemem jest wybór prezentów, które nadają się do wręczenia rodzicom. Istnieje spis tak zwanych bezpiecznych podarków, jak np. zawsze piękne bukiety kwiatów, kosze delikatesowe, wykwintny alkohol czy pralinki. Do tych upominków można dołączyć własnoręczne wypisane podziękowania na eleganckiej papeterii. Wytworniej wyglądają prezenty zapakowane w drewnianych skrzyneczkach lub ozdobnych kuferkach z wygrawerowanymi inicjałami Młodej Pary z datą ślubu. Oprócz kwiatów ciętych sprawdzają się również kwiaty doniczkowe, a nawet małe drzewka do posadzenia w ogrodzie. Rośliny mogą być wspaniałą ozdobą i pamiątką ślubną na długie lata. Wspaniałym pomysłem są wręczane bilety na przedstawienia do kina, teatru, opery, a także wejściówki na zabiegi do spa, basen, fitness. Więcej czasu wymaga przygotowanie rodzicom prezentu w formie albumu ze zdjęciami np. z dzieciństwa albo z sesji narzeczeńskiej. Ta miła i bardzo osobista pamiątka warta jest zachodu, rodzice zawsze będą chcieli podzielić się nią z bliskimi. Droższą wersją podarku dla rodziców jest ramka elektroniczna do odtwarzania załączonych w pliku fotografii. Można również wybrać jedno, ulubione zdjęcie i wręczyć w pięknej ramie, powiększone jako obraz na ścianę. Ciekawym pomysłem jest zlecenie wykonania indywidualnego kalendarza, nadruków na kubeczkach lub koszulkach. Ostatnio dużą popularnością cieszą się szklane pucharki z grawerem i statuetki wręczane rodzicom. Rozwiązań jest więc wiele, a wszystko zależy od gustu i upodobań naszych bliskich.

Prezenty jak i forma podziękowania rodziców powinny być indywidualnie dobierane. To od nas zależy, czy chcemy by były bardziej na wesoło, a może wręcz nostalgicznie. Jeśli martwią nas ogromne koszty włożone w ślub i wesele, można zrezygnować z drogich podarków na rzecz niezmiernie atrakcyjnego show dla rodziców, jak np. zaśpiewanie im piosenki o znanej melodii z ułożonym przez siebie tekstem, czy odczytanie własnego wierszyka, satyry.

Jeśli chcemy wręczyć rodzicom prezenty podczas wesela i jednocześnie uniknąć pompy, możemy to zrobić przy toastach. Po uzgodnieniu wcześniej z obsługą kelnerzy wręczą rodzicom alkohol w specjalnie zdobionych kieliszkach, a potem znajdzie się czas na życzenia wyszeptane na ucho. Ten bardziej intymny gest z pewnością będzie doceniony przez rodziców i jednocześnie uchroni przed ostentacyjną formą podziękowań. Najlepiej wspólnie z orkiestrą wyznaczyć odpowiedni czas na podziękowania. Często młodzi preferują uczynić to przed oczepinami, wkrótce po pierwszym tańcu.

Jeżeli krępują nas publiczne wystąpienia i nie chcemy wśród wszystkich gości weselnych osobiście składać podziękowań rodzicom można przeprowadzić je w kameralnym gronie. Dobrym momentem na wzruszający gest podziękowania jest błogosławieństwo. W domu wręcza się rodzicom prezenty bez obawy przed uronieniem łez wzruszenia.

Dla osób przywiązujących większą wagę do uroczystości kościelnych lepszym sposobem na złożenie podziękowań rodzicom może okazać się modlitwa wiernych przygotowana przez Młodą Parę. W południowych regionach Polskich pielęgnowany jest także zwyczaj składania bukietu kwiatów przed obrazem Matki Boskiej. Rodzicom można symbolicznie wręczyć kwiaty w czasie znaku pokoju. Niektórzy członkowie rodziny wyrażają chęć czytanie czytań w czasie mszy św. Należy wówczas odpowiednio wcześniej uzgodnić z księdzem przebieg mszy świętej i ustalić wraz z rodzicami szczegóły.

Podziękowania dla rodziców to piękny zwyczaj, który nie powinien krępować i przybierać sztuczną, wymuszoną oprawę. Nie obawiajmy się niczego, co płynie z prawdziwej miłości. Warto wcześniej przemyśleć, co dokładnie chcemy powiedzieć i za co pragniemy podziękować rodzicom. Przede wszystkim pamiętajmy o całym trudzie włożonym w wychowanie, o opiece i wsparciu.

Zobacz też:
Jak przechowywać pamiątki ślubne
Prezenty ślubne dla rodziców