poniedziałek, 31 października 2011

Jak zaplanować ślub i wesele? Kalendarium przygotowań

Przygotowania do ślubu nie są wcale sprawą prosta. Pochłaniają mnóstwo czasu i zaangażowania od przyszłych małżonków. Załatwienie niezbędnych formalności czy choćby ułożenie listy gości zakrawa niekiedy na niezwykły wyczyn. "Drobiazgi" i sprawy o kluczowym znaczeniu ( jak np. zarezerwowanie sali weselne) - trzeba zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby w dniu ślubu nic nie zaprzątało już głowy.

O czym pamiętać:


- rok przed planowanym ślubem: pamiętajmy o spotkaniu i zapoznaniu ze sobą rodzin przyszłej Pary Młodej, ustalenie daty ślubu, zarezerwowanie sali, wybór świadków, ustalenie listy gości weselnych, ustalenie budżetu i kosztów ślubu i wesela, wybór orkiestry (ewentualnie dj, załatwienie formalności w kościele, wybór fotografa,

- na pół roku przed planowanym ślubem: doprecyzowanie w parafii informacji dotyczących terminu ślubu, uzupełnienie (ewentualne) np. sakramentu bierzmowania, odbycie nauk przedmałżeńskich, zaplanowanie oraz zarezerwowanie (ewentualne) podroży poślubnej, powiadomienie świadków o wyborze, wybór stylu dekoracji kościoła, sali, samochodów etc.,

- na cztery miesiące przed planowanym ślubem: wybór strojów ślubnych (ewentualnie wypożyczenie), zakup butów i innych dodatków ślubnych dla Panny Młodej i pana Młodego, rezerwacja samochodu ślubnego, przygotowanie listy gości - ostatecznej wersji (można na zaproszeniach poprosić o potwierdzenie przybycia), ustalenie menu weselnego,

- na dwa miesiące przed planowanym ślubem: odbiór z parafii metryk chrztu, odbiór z USC (Urząd Stanu Cywilnego) odpisów aktów urodzenia, odebranie z Urzędu Stanu Cywilnego dokumentów niezbędnych do ślubu (konkordatowego), rezerwacja (ewentualnego) transportu dla Waszych gości,

- na miesiąc przed planowanym ślubem:
odbycie spowiedzi przedślubnej, spisanie w parafii protokołu przedślubnego, zakup obrączek ślubnych, organizacja wieczorów panieńskiego oraz kawalerskiego, ustalenie zespołem lud dj-em przebiegu zabawy weselnej, wybór i zamówienie tortu weselnego, ostateczne ustalenia dotyczące dekoracji, wybór i zamówienie wiązanki ślubnej oraz butonierki,

- na tydzien przed planowanym ślubem:
ostateczne przymiarki sukni i garnituru, próbny makijaż i fryzura, spisanie parafii aktu ślubu, ewentualna decyzja co do usadzenia gości w konkretny sposób (np. stół "w podkowę"),

- na dzień przed planowanym ślubem:

druga spowiedź przedślubna, przygotowanie obrączek i niezbędnych dokumentów,

- dzień ślubu:
wizyta u wcześniej umówionego fryzjera, odbiór wiązanki ślubnej i butonierki,

- po ślubie:
rozliczenie usług weselnych, ewentualny zwrot wypożyczonych ubrań ślubnych, formalności związane ze zmianą nazwiska, po tygodniu można odebrać odpisy aktu małżeństwa z USC.

Źródło zdjęcia: www.slubnym-okiem.pl

Zobacz też:
Wesela, przyjęcia, bankiety, Warszawa
Kalkulator weselny - ile kosztuje ślub i wesele

Jaki strój będzie odpowiedni na wesele? Moda ślubna dla gości


Śluby i wesela są czasem wyzwań nie tylko dla Młodej Pary. To niełatwy czas także dla gości weselnych, czas w którym wielu stoi przed pytaniem: "W co się ubrać?" Pytanie z pozoru banalne i proste. Jeśli jednak dłużej się nad nim zastanowić, to zdajemy sobie sprawę, że wymaga ono znajomości kilku zasad savoir-vivre'u.

Pierwszą zasadą, która powinna przyświecać nam również na przy innych ważnych okazjach to być wiernym strojom, w których dobrze się czujemy i który jest zgodny z naszym stylem.

Warto wybierać rzeczy uniwersalne, które można ze sobą mieszać i dobierać, tworząc kilka różnych strojów (możemy je wykorzystać w przyszłości, przy innych uroczystościach).

Trzeba pamiętać o zrównoważonej kolorystyce, najlepiej sprawdzają się stroje jednobarwne, przy wybieraniu dodatków powinno się sięgać po odcienie, które do nich pasują (na zasadzie kontrastu lub uzupełnienia), tak aby wyglądać naturalnie i czuć się swobodnie.

Warto pamiętać, że wesele trwa długo - żakiet lub marynarka świetnie sprawdzają się na wieczór.

Stonowana kolorystyka nie musi i nie powinna oznaczać nudy! Wybierając sukienkę pamiętajmy, aby nie przypominały one sukni iście balowych. W tym wypadku warto postawić na elegancję i prostotę.

Unikajmy bieli! To kolor zarezerwowany w tym dniu TYLKO dla Panny Młodej. Dobre wychowanie nakazuje, aby nie rzucać się w oczy bardziej niż ona, pamiętajmy, że to najważniejszy dzień w jej życiu i to ona powinna być w centrum uwagi.

Czerń i fiolet również nie są "mile widziane". Te kolory mają budzą negatywne skojarzenia i lepiej ich unikać. Dobrze sprawdzają się motywy romantyczne (róż) lub ewentualnie kwiatowe (opcjonalnie). Odpowiednimi kolorami, neutralnymi, będą wszelkie pastele oraz błękit.

Graficzne wzory również powinniśmy sobie odpuścić, a raczej postawić na klasykę i eleganckie materiały.

Nadmierna ekstrawagancja nie wchodzi w grę (jaskrawe kolory, zbyt duże dekolty).

Najlepszą długością sukni będzie ta do lub za kolano.


Źródło zdjęcia: www.slub.onet.pl

Zobacz też:
Suknie wieczorowe i koktajlowe, Łódź
W krótkiej sukni ślubnej do ołtarza?
Najlepsze suknie ślubne dla Panny Młodej w ciąży

wtorek, 4 października 2011

Zadbana Panna Młoda. Depilacja laserowa skutecznym sposobem na gładką skórę


Ślub to dla każdej Panny Młodej czas jedyny w swoim rodzaju. Dlatego już na wiele dni lub nawet wiele miesięcy przed tą uroczystością trzeba zaplanować każdy szczegół. Dotyczy to również szczególnej dbałości o zachwycający wygląd. Warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o wizycie w salonie kosmetycznym i zabiegach pielęgnacyjnych.

Od czasów antycznych ideałem kobiecego piękna było gładkie ciało, usuwanie zbędnego owłosienia było znane już 5 tyś. lat p. n. e. W tym celu wykorzystywano najrozmaitsze metody (np. pocieranie skóry papierem o właściwościach ściernych), ciągle poszukując tej najskuteczniejszej.

Nowoczesne kobiety maja cały wachlarz możliwości w tej dziedzinie. Depilację możemy najogólniej podzielić na czasową i trwałą. W tym pierwszym przypadku usuwanie owłosienia dotyczy tylko samej powierzchni skóry, a odbywa to się przy pomocy; maszynki, kremów do depilacji, wosku czy depilatora. Trwale usuwamy owłosienie poprzez usunięcie go wraz z cebulkami, stosując zabieg elektrolizy lub depilacji laserowej.

Metoda depilacji laserowej jest uważana za jedną z bardziej efektywnych. Polega na poddawaniu cebulek włosowych krótkiemu działaniu światła płynącego z wiązki laserowej. Ciepło, które jest wytwarzane podczas tego procesu, jest pochłaniane przez barwnik zawarty we włosach (melatonina). W ten sposób powstaje energia, która niszczy strukturę włosa.
Bardzo duże znaczenie dla tego zabiegu ma cykl wzrastania włosa. Włos wzrastając przechodzi przez trzy fazy; aktywnego wzrostu, regresji i spoczynkową. Światło lasera może skutecznie zniszczyć jedynie włosy, które w trakcie zabiegu są w fazie wzrostu. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt tej formy trwalej depilacji należałoby wykonać kilka zabiegów, w krótkich odstępach czasowych.
Jedna wiązka z lasera usuwa kilkadziesiąt włosków, natomiast cały zabieg odbywa się partiami. Może trwać od kilkunastu minut do nawet 3 godzin.
Efekt tego zabiegu będzie większy u osób z ciemnymi włosami, ponieważ mają w swoich mieszkach włosowych więcej barwnika, a co za tym idzie podczas zabiegu w cebulkach włosowych akumuluje się więcej wiązki świetlnej z lasera.
Zabieg laserowy nie jest zupełnie bezbolesny, jest odczuwalny jako delikatne ukłucie, jednak, z dużym stopniu zależny od indywidualnej wrażliwości na ból.

Można wyróżnić kilka przeciwwskazań do zabiegu:
1. Nie możemy mieć "świeżej" opalenizny, wiązało by się to z możliwym podrażnieniem skóry i mniejszą efektywnością depilacji.
2. Kolejne przeciwwskazanie to przyjmowanie niektórych leków (mogących wywoływać niekorzystne reakcje skórne – np. antybiotyki na trądzik, leki antydepresyjne).
3. Zabiegów nie można wykonywać u kobiet w ciąży.

Zawsze przed zabiegiem trzeba skonsultować się z kosmetyczką, która indywidualnie określi czy nie ma przeciwwskazań do tej metody depilacji.
Skuteczność depilacji laserowej jest bardzo wysoka i wynosi około 90%.


Źródło zdjęcia: www.vitalab.pl

Zobacz też:
Depilacja laserowa